+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Mesleki Gelişim sürecinde Ailenin Rolü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Börtecine
  Devamlı Üye

  Mesleki Gelişim sürecinde Ailenin Rolü
  MESLEKİ GELİŞİM BİR ETKİLEŞİM SÜRECİDİR

  Mesleki Gelişim sürecinde Ailenin Rolü

  Mesleki gelişim bir etkileşim sürecidir. Bu süreç, bireyin kendi hakkında bildikleri ve düşündükleri, bireysel (yetenek, ilgi, kişilik, fiziksel) özellikler, ailenin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı, ailenin ve çevrenin mesleki değerleri, gencin duygusal gelişimi, okul deneyimleri bu süreci etkileyen ve aynı zamanda belirleyen faktörlerdir.
  Genç; yukarıda sözü edilen faktörlerin özelliklerine göre belli güdüler, amaçlar, değerler, benlik algısı, tutum ve ilgiler geliştirir.
  Meslek seçimi döneminde, bir yanda gencin etkileşimler sonucu kazandığı özellikleri, yetenek ve becerileri; diğer yanda gencin veya ailenin beklentileri zaman zaman çelişkilere, kararsızlıklara, anlaşmazlıklara, yanlış veya önyargılı seçimlere ve hatta kaygıya neden olabilmektedir. Sağlıklı ve gerçekçi bir seçimin yapılabilmesi için ailenin ve gencin ortaklaşa bir çaba harcaması kaçınılmazdır.
 2. Ezlem
  Üye

  Mesleki gelişm sürecinde ailenin tavrı çok önemlidir. Bu süreçte aile baskı yapmadanan çocğounun yanında olduğunu hissettirerek ortak kararlar almalıdır. Ailleler aldıkları bu kararla çocuğunun geleceğinide düşünmüş olur.
+ Yorum Gönder