+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda İstanbul Yerebatan Sarayı Hakkında Kısaca Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  İstanbul Yerebatan Sarayı Hakkında Kısaca Bilgiler
  İstanbul Yerebatan Sarayı

  Istanbul en sik kusatma tehlikesiyle karsilasan sehirlerden biriydi. Kusatma süresince yasanan en önemli sorun da yiyecek ve içecek kaynaklarinin tükenmesiydi. Bazilika Sarnici, Roma ve Bizans Imparatorlari'nin bu sorunu çözmek için yaptirdigi sarniçlarin en büyügüdür.


  80.000 metreküp su alabilen ve 140´70 metrekarelik bir alana yayilan sarniç, 6. yüzyilda Justinianos tarafindan öncelikle saray ihtiyaçlarini karsilamak üzere yapilmistir. 336 sütundan bazilarinda oyma süslemeler vardir.

  Osmanli'da akan su sevilir, duran su içilmezdi. Bu nedenle, Osmanli'nin fethinden sonra, bir yüzyil içinde unutulan sarniçin suyu, saray bahçelerini sulamakta kullanildi. 1985-1988 arasinda sarniç restore edildi ve sütunlar arasina gezi yollari yapildi. Ses ve isik efektleriyle sütunlarin etkileyici perspektifi ortaya çikarildi. Iki sütunun tabanini olusturan pagan kalintilari olan Medusa kafalarinin, hiristiyanlar tarafindan ebediyen suyun altinda gizlenmesinin amaçlandigi anlasilmaktadir. Sarniçta toplanan yagmur suyunda yasayan sazan baliklarinin dekoratif ve kirlenmeye karsi bir önlem oldugu sanilmaktadir. 2. Ziyaretçi

  bu güzel bilgileriniz için teşekkürler. bu arada web sayfanız çok güzel dekore edilmiş


+ Yorum Gönder


Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
yerebatan sarnıcı hakkında bilgi,  yerebatan sarnıcı hakkında kısa bilgi,  yerebatan sarnıcı kısa bilgi,  yerebatan sarayı hakkında bilgi