+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Alemi Forumunda Kanaryalar Hakkinda Sikça Sorulan Sorular Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Kanaryalar Hakkinda Sikça Sorulan Sorular
  1- KANARYA DIŞ GÖRÜNÜŞÜ

  1- Tepe
  2-
  Baş
  3-
  Göz
  4-
  Üstgaga
  5-
  Altgaga
  6-
  Boğaz ,boyun
  7-
  Göğüs
  8-
  Ön parmak
  9-
  Arka parmak
  10-
  But
  11-
  Anüs
  12-
  Kuyruk
  13-
  Sağrı
  14-
  Kanat
  15-
  Kanat kökü
  16-
  Sırt
  17- Ense


  2- KANARYA İÇ ORGANLARI
  1- Akciğerler
  2-
  Yemek borusu
  3-
  Kursak
  4-
  Karıncık
  5-
  Safra, öd
  6-
  Boş bağırsak
  7-
  Kıvrım bağırsak
  8-
  İnce bağırsak
  9-
  Kör bağırsak
  10-
  Anüs
  11-
  Onikiparmak bağırsağı
  12-
  Pankreas
  13-
  Dalak
  14-
  Böbrek
  15-
  Karaciğer
  16- Taşlık


  3- KANAT KISIMLARI:
  1- Ana kanat, kanat azısı
  2-
  İkinci kanat
  3-
  Üçüncü kanat
  4-
  Kanat kökü
  5-
  Kanat üstü tüyleri
  6-
  İkinci kanat üstü tüyleri
  7- Kanatcık, sahte kanat


  4- YUMURTA DÖNEMLERİ:
  Şekile saat yönünde ilerleyerek bakılırsa :

  48 saat 20 saat 50 saat 13-14.Gün 7. Gün 10. Gün

  5- Kanaryanızı en uygun şekilde tutmak için iki farklı yöntem :  6- Kanaryanızın sağlıklı görünümü
  Sağlıklı bir kuşun görünümü Sağlıklı ve huzurlu bir kuşun tüylerini kabartarak durması Normal uyuyan bir kuşun görünüşü.

  7- Hasta bir kanarya nasıl görünür ?
  Hasta bir kanarya , yarım kapanmış gözleri,
  düşük kanatları ve kabarttığı
  tüyleri ile kafesin dibinde
  oturmasından hemen farkedilir.


  8- Tırnaklarını kesmek :


  Tırnakları kesmek için öncelikle kuşun tırnağındaki toplar damar görüldükten sonra yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi kesilmelidir. Eğer Kuşun rahatsız olduğu gözlenirse uçlarından biraz daha kesilebilir.

  9- Uygun tünek tutuşu :


  10- BANYO
  Bütün kanaryalar , banyo yapmayı, özellikle de sabahleyin banyo yapmayı çok severler. Ancak suları akşamdan önce mutlaka değiştirilmelidir.


  11 -Karşılaşılan bazı sorunlar:
  Erken haberdar olmak pek çok sorunu yaratmadan giderir.
  Ayağa takılan bantlar
  soruna sebep olabilir
  Yığılmış tüyler Ayaktaki tortular

  12- Kuşunuzun sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?
  1- Kuşlarınız mutluluğu ve sağlığı bakımlı ve temiz bir kafes ile mümkün olduğunu unutmayın.
  2- Kuşları koyduğumuz kafesin altındaki kağıdı değiştirmeye önem veriniz, kirli kağıt kuşları olduğu kadar bizide rahatsız ve tedirgin eder.
  3- Ayda bir kafesin köşelerini ve tabanını iyice temizliniz, dezenfekte ediniz.
  4- Kuşun hastalanma belirtileri : hareket eksikliği, tüylerini kabartması,gündüzleri uyuklaması, tüylerinin renginin bozulması. hasta kuşu diğer kuşlardan ayırmak ve özel ilgi göstererek, hastalığın seyrini takip etmek gerekir.
  5- En azından günde bir kere kuşun içme suyusunu değiştirmelidir ve her gün su kapları Temizlenmelidir.
  6- Kuşların yemlerini günlük değiştirmeli ve yem artıkları yem kabından üflenerek yemin sadeleşmesi sağlanmalıdır. Ayrıca bazı kuşlar diğer cinslere göre daha fazla yerler, bu hususa da dikkat edilmelidir.
  7- Yem kapları enaz haftada bir yıkanmalıdır.
  8- Kuşlar en azından haftada iki kez sebze ve meyveye ihtiyaç duyarlar . Mevsimine göre marul, ıspanak gibi yeşil sebzeler ile havuç, elma, karpuz, üzüm ve portakal gibi meyveler kuşlar için idealdir.
  9- Kuşların uçabilecekleri geniş ortamlarda daha mutlu ve sağlıklı olacakları unutulmamalıdır.
  10- Su ve yem kapları kolayca kirlenmeyecek cinsinden olmalıdır.
  11- Yem kapları , kuşun yuva yapmaya niyetlenmeyecek kadar küçük olmalıdır.
  12- Kuşlar için oyuncaklar mutlak gerekli olmasalarda kafesde bulunmaları onları memnun
  13- Bir kuşun genel görünümü ve kuş satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?
  Evimizde kanarya beslemeye karar verdiğimiz zaman ilk sorunumuz sağlıklı ve istediğimiz cinste kanaryayı nasıl alacağız konusu olacaktır.Alacağımız kuşta aşağıdaki temel özellikler bulunmalıdır.

  Dişi Kanarya
  Erkek Kanarya
  *Sağlıklı oluş*Güzel görünüm, renk *Güzel ötüş *Üretime elverişli olması
  Kuş dış görünüm olarak sağlıklı, parlak tüylü ve hareketli olmalıdır. Tüylerini kabartmış, kamış üzerinde düşkün bir vaziyette hareketsiz duran kuşların sağlık sorunu olabilir, dikkat edilmelidir. Hareketleri canlı, seri olmalı, yem yemesi su içmesinde kanat çırpışlarında anormal bir durum gözlenmemelidir. Gözler sağlıklı bir kuşun en önemli belirtisidir. Gözleri canlı bakmalı ve ışığa karşı duyarlı olmalıdır. Sağlıklı kanarya çevresinde olup bitenlere karşı duyarlıdır,kafesinde sürekli hareketlidir,ötücüdür ve yeme isteklidir.Kuşu elimize alıpta karın tüylerini üflediğimiz zaman karın derisinin rengi sarımtrak olmalıdır,göğüs,kanat altları,diğer kısımlarının derisi aynı renkte olmalıdır. Kanarya hastaysa kafeste hareketsizdir,kafesin bir köşesinde tüylerini kabartarak öylece uyuklar,hareketlerimize karşı duyarsızdır,ötüşe isteksizdir,karnının derisi incelendiğinde renginin koyu kırmızı,mor,vişne renginde ve şişkin olduğu görülür.Bu hallerdeki kanaryayı almaktan kesinlikle kaçınmalıyız.
  Kanatları kontrol edilerek kırık, eksik tüy ve tüy dökülmesi gibi rahatsızlıklara dikkat edilmeli ve kanat altında yaşayan asalak hayvanlara ( bit vs.) ait bir belirti , kızarıklık olmamalıdır.
  Kuşun dışkısı gözlenmeli, (tecrübe ile elde edilebilecek bir konu olmasına rağmen) çok sulu, çok katı, koyu renkli dışkılarda sağlıksız bir kuşun işareti olabilir.
  Kanaryanın yaşını anlamak için ayaklarına bakmamız gerekir.Genç kanaryaların ayakları ince yapılıdır,pürüzsüz,kabuksuz ve parlaktır,arka parmakları kısadır. Kanarya yaşlandıkça ayakları kalınlaşır,arka parmakları uzar,kaba bir görünüm alır,pullanır ve parlaklığını yitirir.Kuşun kamış tutuşunda bir anormallik gözlenmemeli, kuşun bir ayağını içeri çekerek tünemiş olması ayağında bir rahatsızlık olduğunun işareti olabilir. Ayağında gözle görülebilecek tortular, beyazlaşmış yada fazla katmanlar, ayağın durumuna göre nispeten incelmeler de kuşun ayağında bir sorun olabileceğinin işaretidir.
  Kanaryanın cinsini anlamak için yine karın tüylerini üflememiz gerekir.Erkek kanaryanın uzvu daha sivrice ve aşagıya doğru sarkıktır.Çiftleşme zamanında dahada sivrilir ve aşağıya sarkar.Dişi kanaryanın uzvu ise yuvarlakça ve vücudu istikametinde düz devam eder,çiftleşme zamanında şişme görülür.Eğer alacağınız kuş 10 aylıktan küçük ise cinsini anlamanız oldukça zorlaşacaktır.anlamanız için kuşun hareketlerini takip etmeniz gerekmektedir.
  Kanaryayı sonbahar ve kış ayları olan Kasım,Aralık,Ocak,Şubat aylarında almak daha isabetli olacaktır çünkü bu aylarda kuş tüy dökümünden çıkmış ,normal ötüşüne başlamış,sağlığına kavuşmuştur.Diğer aylar tüy dökümü ve kuşların kızgın olduğu çiftleşme mevsimidir .Bu dönemlerde kuş hakkında yanlış izlenimler edinebilirsiniz.Doğum tarihi ve aile soy kütüğünün öğrenmeniz iyi olacaktır.
  Kuşun çok yağlı olması, tüm canlılarda olduğu gibi, bir sağlık değil hastalık ifadesidir.
  14- Kanarya üretiminde dikkat edilecek konular
  1- Üretim dönemi mart ve nisan ayları arasındadır.
  2- Başlangıçta pahalı ırktan bir kanarya seçmeyin.
  3- Tünekte uyuklayan, tüyleri kabarık, anüs çevresine dışkı bulaşmış kanaryaları çiftleştirmeyin.
  4- Dişi ve erkek aynı boyda, benzer renklerde olsun.
  5- Dişi kanarya genç olmalı. Uzun ve kıvrık tırnaklar, pullu ayaklar, dişinin yaşlı olduğuna işaret eder.
  6- Çiftleştirdiğiniz kanaryalar tüy dökümünde ise bu dönem sonuna kadar, onları aynı kafeste tutmayın. Tüy dökümünden yeni çıkmış dişileri almayın.
  7- Erkek kanaryalar, dişilerden daha önce çiftleşmeye hazır hale gelirler. Sürekli öterek dişinin dikkatini çekmeye çalışırlar. Eğer dişi bu ötüşlere karşılık veriyorsa, çiftleşmeye hazır demektir.
  8- Yuva yapmasını bilmeyen dişiler, hiç beklemediğiniz anda yumurtayı kafesin tabanına bırakabilirler.


  15- Yavru kanaryalara ötüş dersi verirken nelere dikkat etmeliyiz?
  1- Güzel ötüşlü kanaryalara sahip olabilmek için iyi bir seçim yapmalısınız. Özellikle bülbül ötüşlü bir kanarya yetiştirmek isteyenlerin seçeceği kuş, ötücü bir aileden gelmeli ve taklit edici bir ses yeteneğine, tok ve hançereli bir sese sahip olmalı.
  2- Yeşil ve gri renkli, dayanıklı, ötücü kuşları tercih edin. Border ve Norwich kanından gelen, geniş göğüslü olanlar, eğitimde başarılı olacaktır.
  3- Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra, kanarya için bozuk sayılabilecek nağmelerin ayıklandığı ders kaseti, günde 4-5 saat yavrulara dinletilmeli. Kesintisiz ders için, auto-reverse teypleri tercih etmekte fayda var.
  4- Yavrular 30 günlük olup mama yemeye başladığında, annelerinden ayrılıp izlemeye alınır. Erkek yavrular ayrılır. Üç ay boyunca derslere devam edilir.
  5- Üç aylık olan, ötüş kabiliyetli kuşlar, birbirlerini göremeyecekleri kafeslere alınırlar. Kafesin üzerine bir bez örtülmeli. Ötüş eğitimi sessiz bir odada yapılmalı. Kanaryanın dikkatini dağıtacak ya da ötüşünü etkileyecek kapı zili ya da televizyon sesi, bu odada asla duyulmamalı. Kısacası, eğitim sırasında yavru kanaryanın dikkati dağılmamalı.
  6- Artık kuşunuz, zaman zaman bülbül nağmeleri çıkarmaya başlar. Zaman zaman örtüyü kaldırıp, onu dinleyebilirsiniz. Bu işlem, kanaryanın insana alışmasını da sağlar.
  7- Kuş 7 aylık olduğunda, kızgınlık belirtileri göstermeye başlar. Bu dönemde, kaset çalma işini geceye alabilirsiniz. Dersleri titizlikle uygularsanız, çok güzel ötüşlü bir kanaryaya sahip olabilirsiniz. Kuşun istediğiniz anda ötmesini sağlayabilmek için, ters sesler çıkarın. Mesela, iki metali birbirine sürtün.

  16- Dişi ve erkek kanaryanın eşe geldiğini, eşleşmek istediğini nasıl anlarsınız?
  Dişi kanaryanın yavruluğa kağıt ve ip parçaları taşıması kızdığına yani eşleşmek istediğinin belirtisidir. eğer erkek de eşleşmeye hazırsa ( bunu ötmesinden ve dişi kuşa yaklaşmasından anlayabiliriz)eşleşme gerçekleşir. Eğer erkek ötmüyorsa öten bir erkekle değiştirilmesi yavru alınmasını sağlar.

  17- Eşleşme olduğunda hangi tür yiyecekler vermeliyiz?
  Eşleşme olduktan sonra veya eşleşmeye hazırlık olarak kafese marul türü yeşillik ve top yumurtanın dörtte bölünmüş bir dilimi kabuğuyla birlikte normal yeme ilave olarak verilmesi gerekir. yumurtanın kabuğu ile verilmesinin nedeni dişinin kendi yumurtalarının kabuğu için ihtiyacı olan kireci almasını sağlamaktır.

  18- Dişiye yuva yapmasında yardımcı olmak için kafese içine neler koymalıyız?
  Dişiye yuva yapmasında yardımcı olmak için kafese içine keçe ile kaplanmış yuvalık ve lif (kendir lifi), keçi kılı vs. (bunları petshoplarda bulabilirsiniz)takılmalıdır.

  19 -Dişi eşleştikten kaç gün sonra yumurtlar?
  Dişi erkekle çiftleştikten sonra 5-6 gün sonra yumurtlar. Yukarıda bahsettiğim üzere erkek de eşleşmeye hazırsa yumurtalar döllenmiştir. ama erkek isteksizse dişi kızgınlık yumurtası dediğimiz içi boş yumurta (cılk) yumurtlar.

  20- Dişi kaç yumurta yumurtlar ve yavru kaç gün sonra yumurtadan çıkar?
  Bu yumurtaların sayısı 3 ile 7 arasında değişir. yumurtlamadan sonra eğer yumurta döllenmiş ise 13-14 gün sonra da yavru çıkar.

  21- Dişi yavruları beslemezse nasıl beslemeliyiz?
  Dişi normalde yavruları besler, eğer beslemezse top yumurta sarısından yapılan mama kibrit çöpü gibi bir çöp yardımıyla yavruya verilmelidir. ancak yavruyu beslemediğini düşünerek kanaryanın doğal yaşamına karışmak da gereksizdir.

  22- Yavrular kaç gün sonra kendi yer ve hangi yiyecekler vermeliyiz?
  Yavrular 35 gün sonra da kendi yemeye başlarlar. Yavrular çıkmaya başladıktan sonrada kafese marul, elma, ekmek ve 1/4 yumurta ( yine kabuklu olarak) normal yiyeceklere ilave olarak verilmelidir.
  23- Yavrular ölmeye başlarlarsa nedeni ne olabilir ?
  Yavruların ölmesi annenin yeterince bakamamasından, yavrunun pasif kalması yada diğer yavruların baskın çıkarak yeterince beslenmesine engel olmasından, yavruların yuvadan erken atlamasından, kendini yeterince besleyememesinden, yavrunun cılız kalarak ölmesine neden olabilir. Ayrıca verdiğiniz herhangi bir marul türü yeşillikte bulunan tarım ilacının etkisi de olabilir. Yeşillik türü verilirken bol bol yıkanırsa sorun kalmaz. Düşük bir ihtimalle de olsa, son zamanlarda yem değiştirilmesi de yavrunun ölmesinde etkili olabilir.
  24- Kuşların daha sağlıklı olması için ne vermeliyiz ?
  Kuşlarınızın daha sağlıklı olması için suluklarına yada mamalarına eczanelerde çocuklar için satılan B vitamini ilaçlarından 5-6 damla damlatılarak verilebilir. Sulukta verilirse 2 günde bir sulukları yenilenerek 10 gün kadar verilmelidir. Ayrıca normal zamanlarda da belirli aralıklarla B vitamini verilmesi de faydalı olur, zararı yoktur. Yeşillik bol verilmeli , bayat ekmeğin biraz ıslatılarak kafesin tabanına konulması da sağlıklı olur.

  1- KANARYANIN TARİHÇESİ

  Kanaryaların anavatanı atlas okyanusunda bulunan Canary ismi ile anılan adalar topluluğu olarak bilinsede ilk keşfedildikleri yer yine bu adalara yakın olan köpek adası diye anılan bir adadır. Daha sonra Canary adalarına getirilmişlerdir. Bu adalar 1402 yılında jean de bethancourt adlı denizci tarafından ele geçirilmiş ve bu adalardan getirdiği kuşları kral Charles VI armağan etmiştir.
  Daha sonraları yani yaklaşık 100 yıl sonra isviçreli doğacı Conzad Gesner kitabında kanaryaların İngiltere'de tanınmış olduğunu ama çok pahalı oldukları için sadece zenginlerin evlerinde olduklarını yazar.
  Doğacı Olina'ya göre 1622 yılında Canary adalarına çıkan ispanyollar tarafından yakalanarak gemilere yüklenen kanaryalar avrupaya taşınırken italya açıklarında batan gemiden elbe adasına ve İtalya kıyılarına yayılarak zamanla üreyip çoğalmışlardır.Buralarda yakalanan ve Afrika'dan getirilen kanaryalar kafes hayatına alıştırılmışlardır. İlk önceleri zenginlerin kuşhanelerinde bakılan kanaryalar daha sonraları halk tarafındanda bakılmaya başlanılmıştır.
  17. yüzyıldan itibaren İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve İtalya'da profesyonel anlamda yetiştiriciğe başlanılmıştır. Harz'da, Bavyera'da, Saksonya'da yetiştirme çiftlikleri açılmıştır.Bu çiftliklerde yeni ırklar yetiştirilmiş ve kanarya sevenlerin beğenisine sunulmuştur.
  Almanya'da 1600 tarihinde Nünberg'ten ötücü kuşlar ihraç edilmiştir. Bu ihracatla 1700 yıllarına doğru da kanaryaların ötüşüne önem verilmeye başlanmıştır.
  Kafeslerde beslediğimiz kanaryalar yabani kanaryalara benzemezler. Yabaniler daha küçük ve ince yapılıdırlar. Kafes kanaryaları besinler ve yetiştiriciler sayesinde irileşmiş ve sarı, beyaz renkler almışlardır.
  2- YABANİ KANARYA CİNSLERİ
  • Mozambik kanaryası
  • Senegal kanaryası
  • Cap kanaryası
  • Afrika kanaryası
  • Alario kanaryası
  • Asya kanaryası
  • İtalyan kanaryası
  • Sini kanaryası
  3- EVCİLLEŞTİRİLEMEMİŞ KANARYALARADAN OLUŞAN IRKLAR
  • Hollanda kıvırcığı
  • İtalyan kıvırcığı
  • Yorkshire
  • Lancashire
  • Paris kıvırcığı
  • Lizard
  • Norwich
  • Crested
  • Border fancy
  • London fancy
  • Five fancy
  • Gloster fancy
  • Scots fancy
  • Bern kanaryası
  4- Kanarya kafesinde ne tür özellikler aranmalıdır?
  Kanarya ve muhabbet kuşu kafesleri metalden, tahtadan ve plastikten üretilirler. Metal kafesler tercih edilmelidir. Tahta kafes alınacaksa fazla girintili çıkıntılı olmayanları ve boyasız olanları tercih edilmelidir. Unutmamalıdırki kafes alırken göz zevkimiz değil kuşun rahat etmesi daha önemlidir.
  Yorkshire, Paris Kıvırcığı, Norwich gibi iri cüsseli kuşlar için kafes ölçüleri Boy: 60cm En: 25-30cm Yükseklik: 35-40cm olmalıdır. Diğer kuşlar için Boy: 50 En: 25 Yükseklik: 40cm olmalıdır.
  Eğer alacağımız kafesler daha ufak olursa kuş rahat hareket edemez, şişmanlar ve ötmemeye başlar, kafeste sıkılır. Büyük olursa tünekler arası mesafe uzadığı için kuş oyuna dalar,zayıflar ve ötüşü unutur.
  Kafesin tabanı kolay temizlenebilmesi açısından sürgülü, çekilebilir olmalıdır. Sürgülü parçanın kenarları yüksek olmalıdır ki içindeki pislikler yerlere dökülmesin. Kafes çevresi bir tül şerit ilede sarılabilir. Kafes telleri dikey ve 1.5cm aralıklı olmalıdır.
  Kafesin 2-3 adet dışa doğru açılan kapısı olmalıdır ve el girecek kadar büyük olmalıdır.
  5- Tüneklerde aranan özellikler nelerdir?
  Tabiattaki ağaç dallarının yerini kafeste tünekler almıştır. Kanaryanın üzerinde öteceği, oynayacağı, uyuyacağı yer tüneklerdir. Bu yüzden tünek seçimi önemlidir.Tünek kuşun kavrayabileceği kalınlıkta fakat tırnaklarının birbirine değmeyeceği gibi olmalıdır. Normal büyüklükteki kuşlar için 12 mm, iri kuşlar için 14 mm çapında olmalıdır. Piyasada değişik maddelerden yapılmış tünekler mevcuttur bunların en iyisi mürver ağacından yapılmış olanlarıdır. Tahtadan yapılmış tünekler zımparalanmış ve boyasız olmalı zamanla eğrilmeyecek kadar sert olmalıdır. Kamıştan yapılmış tünekler zamanla bit yapacağından tavsiye edilmez
  Bir kafeste 2 yada 3 adet tünek bulunmalıdır, ama fazla tünek de kuşu yorar. İki tünek aşağıya yemlik hizalarına kuşun rahat yem yiyeceği şekilde yerleştirilmeli üçüncü tünek kafesin tavanına 8-10cm kalacak şekilde kuşun dışkısı alt tünekleri pisletmiyecek gibi yerleştirilmelidir. Tünekler yerlerine çok iyi oturtulmalı,kıpırdamamalıdır.
  6- Yemliklerde aranan özellikler nelerdir?
  Kafesin içine sokulan yemlikler yerine dıştan takılanları tercih edilmelidir böylece yem değiştirilirken kuş ürkütülmemiş olur. Kolay temizlenmesi için köşesiz yemlikler alınmalıdır. Yemlik çeşitleri :
  • Açık yemlik
  • Kapalı yemlik
  • Tünekli yemlik
  • Dıştan takılan yemlik
  Kapalı ve tünekli yemlikler alınmalıdır. Böylece kuşun yemleri saçması önlenmiş olur.
  7- Suluklarda aranan özellikler nelerdir?
  Yem kadar suyunda kuşa sağlıklı verilmesi gerekmektedir. Suyun temiz korunmasını sağlayacak, kafeste sağa sola dökülmesini engelleyecek, kolay temizlenecek yapıda olması gerekir. Çabuk kırılmayan plastikten yapılmış, kafese dıştan asılan, köşesiz tipte olanları tercih edilmelidir.
  8- Yuvalıkda aranan özellikler nelerdir?
  Kanarya üretimi için yuvalık en gerekli araçtır. Genelikle hasır, tahta, plastik, pişmiş topraktan yapılırlar. Yavruların düşmemesi için yeterli derinlikte olması gerekir. Telli ve plastikten yapılmışların dışındaki yuvalıkların temizliği zordur. Yuvaların içine piyasada satılan keçe içlik veya ince kuru ot, at kılı, keten ipler konulur. Yuvalıklar kafesin üst tarafına kuşun tünekleri görmeyeceği şekilde takılmalıdır, aksi halde tüneği gördükçe kuş yumurtalardan kalkar.
  Muhabbet için ise tahta yada plastik, kuşun girip çıkacağı bir yer haricinde hertarafı kapalı, sadece arka kısmında açma kapama kapağı olan ince uzun dikdörgen küp şeklindeki yuvalıklar kullanılır. Muhabbet kuşları yavrularını kıskandığı için her tarafı kapalı rahatsız edilmeyecek şekilde bir yuvalık kullanılmalıdır. Bu yuvalığın arka kısmına doğru kuşun yuva yapması için bir oyuk olmalıdır. Eğer kuşun yuvalığı sık sık açılarak kontrol edilirse kuşyvrularını aşağı atar.
  9- Banyolukda aranan özellikler nelerdir?
  Kanaryalar sudan çok hoşlanırlar, doğada su birikintilerinde, akarsu kenarlarında yıkanırlar.Onların bu ihtiyaçlarını karşılamak için kafese banyoluk konulmalıdır. Bu kap paslanmaz malzemeden olmalıdır. Kuşun rahatça girebileceği büyüklükte ve kafese dıştan asılan türde olanı tercih edilmelidir.
  10- Kafes temizliği
  Mevsimler değişirken, dolapların içine girer yazlık kışlık ayırırız. Tozları alır, temizlik yaparız. Yaptıklarımız sadece düzenli bir yaşam için değil, sağlığımız açısından da yararlıdır. Mevsim değişiklikleri ya da belli dönemler içinde, kafeslerin derlenip toplanması, kuşlar açısından da şarttır. Ama gerçek bir temizlik için evdeki yaşama düzeninin, genel olarak gözden geçirilmesi gerekir.
  Kuşun nedensiz hiddeti 'Temizlik Zamanı'nın gelip geçtiğinin en önemli kanıtıdır. Aile bireylerinin alerjisi, astımı mı var? Kuşunuz sık sık hapşırıp, tıksırıyor mu? Kafesi şöyle bir salladığınızda toz kümesi havada uçuşuyor, kuşunuz size fena fena bakıyor mu? Eğer öyleyse sorunun kaynağına inin ve temizliğe başlayın.
  Kafesin içini ve dışını temizlerken, çamaşır makinası, kurutucusu, ya da fabrika makinalarını tercih etmeyin. Kuşlar hassas yaratıklar oldukları için, parfüme ve bazı ürünlere karşı tepki verebilirler.
  Tozlar küçümsense de kuşlar için hayati önem taşırlar. Toz parçacıkları arasında bakteriler ve virüsler kolgezmektedir. Kuşun bulunduğu odada eğer bir hava filtreniz varsa, problemi çözmeye yardımcı olabilir. Özellikle de kış aylarında, pencereler kapalıyken çözüm üretebilir. Bir filtre kullanacaksanız, yıkanabilir olanları tercih edin.
  Tabii ki, taze hava gibisi yok! Ama gelin görün ki yaz ve bahar aylarında açılacak pencerelerden sadece taze hava girmiyor. Yine de pencereleri temiz tutmak, bir çok bakterinin yolunu daha başından keser. Zehir içermeyen sabunlar bu iş için idealdir.
  Kuşların yemlerinin temizliği de çok önemlidir. Yemi sakladığınız kabın, dezenfekte olmasına, oda sıcaklığının yemlerin kalitesini etkilememesine çalışın. Kavanoz kullanmak çok daha sağlıklıdır. Hem camın sıhhiliğini, hem de yemi görebilmenizi sağlar.
  Kuş kafesini, hortum kullanarak tazyikli su ile yıkayın. Bu işi banyoda, müsaitse bahçede yapabilirsiniz.
  Kuşunuzun çevre temizliği için kullanacağınız alet edavatın kalitesini de önemseyin. Aksi takdirde tüy bırakan küçük bir fırça bile kuşunuzun sağlığını riske sokabilir

 2. HAYAT
  Devamlı Üye

  renkli kanarya


 3. Ziyaretçi
  bilgiler güzel cok tesekkurler
 4. Ziyaretçi
  8 gün önce dişiyi kafese yerleştiridm aralarını kapattım birbirlerini görmediler bu gün açtım erkek pek bi ilgisiz davranıyo dişi yaklaştıkça erkek kafeste onu kovalıyo ben acemiyim yeni beslemeye başladım yardımcı olursanız sevinirim

 5. Ziyaretçi
  Merheba.Lutfen yardim edin.benim kanaryamin yavrulari 8-ci gunde oluyorlar.sebebi ne ola bilir??ne yapmaliyiz ki kucuk yavrular olmesin???annesi cok iyi bakiyor..

 6. Ziyaretçi
  selam kanaryam 4. yumurtayı yaptı ama biraz yatıyor biraz yatmıyor yardımcı olurmusunuz şimdiden tşk

+ Yorum Gönder


Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
kanarya neden ötmez,  kanarya,  kanarya kuşunun özellikleri,  kanaryalar neden ötmez