+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Atatürkün gönüllü olarak katıldığı savaş hangisidir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürkün gönüllü olarak katıldığı savaş hangisidir?

 2. Dur Yolcu
  Üye

  Atatürkün gönüllü olarak katıldığı savaş hangisidir

  Atatürk 1911 de Gönüllü Olarak Gittiği Savaş
  Trablusgarp Savaşı, 1911-1912 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ve İtalya Krallığı arasında geçen bir savaştır. 1911-1912 Türk-İtalyan Savaşı olarak da geçer. Adı, “Trablusgarp Savaşı” olmasına rağmen çarpışmalar, Trablusgarp’ın dışında, Adriyatik Denizi, Ege Adaları, Çanakkale Boğazı ve Kızıldeniz gibi çeşitli bölgelerde de sürmüştür. Bu savaşı İtalya, diğer büyük devletlerin ve Balkan Savaşı’nın sayesinde kazanarak sömürgelerini artırmıştır.


  Enver Paşa, Mustafa Kemal Paşa, Fuat (Bulca), Nuri (Conker) ve Fethi (Okyar) gibi Osmanlı subayları gizli yollarla Trablusgarp’a gelip (Örneğin Mustafa Kemal Paşa, buraya “gazete muhabiri Şerif Bey” adıyla Mısır üzerinden ulaşmıştır)

  Yerel halkın da desteklediği direnişe Sunusi tarikatı şeyhi ve adamları destek vermişti. Ancak İtalyanlar’ın düşündüğünün aksine, buradaki Osmanlı direnişi çok kuvvetli olmuş, Enver, Mustafa Kemal ve Neşet gibi komutanların yönettiği ordular, sayıca çok üstün olan İtalyan kuvvetlerine karşı kahramanca savaşmışlardır
 3. Ziyaretçi
  Kurtuluş savaşı nasıl oluyor diyorsanız anlatacağım ülkemiz elden gitmek üzereydi Atatürk bunu görünce savaş yapmaya katıldı kitap üzerinden yazdım.Yani bu savaş Atatürkün kendi yaptığı savaştır.
+ Yorum Gönder


Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
mustafa kemalin gönüllü katıldığı savaş,  atatürkün katıldığı ilk savaş hangisidir,  atatürkün gönüllü olarak katıldığı ilk savaş hangisidir