+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda yüksek şiddetteki sesin insan sağlığına olumsuz etkileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  yüksek şiddetteki sesin insan sağlığına olumsuz etkileri nelerdir

 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  yüksek şiddetteki sesin insan sağlığına olumsuz etkileri nelerdir


  Yüksek şiddetteki sesin insan sağlığına olumsuz etkileri hakkında bilgi


  Ses kirliliğinin nedenleri


  Gürültü kirliliğinin en yaygın biçimlerinden biri, özellikle motorlu araçların neden olduğu kirliliktir.

  Dünya çapında en yaygın gürültü türü ulaşım sistemlerinden kaynaklanır. Motorlu araçların yanısıra uçak ve demiryolu araçlarının yarattığı gürültü de önemli bir yer tutar. Şehir planlamacılığında yanlışlar yapılması sanayi ve yerleşim alanlarının birbirine bitişmesine neden olabilir ve sonuç olarak sanayi alanının yarattığı gürültü kirliği komşu yerleşim birimlerinde yaşayanların sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Gürültü kirliği yaratan diğer etmenler arasında araba alarmları, acil durum sirenleri, çeşitli beyaz eşyalar ile ev âletleri, fabrika makineleri, yapım ve onarım çalışmaları, ses çıkaran hayvanlar, ses sistemleri, hoparlörler ve konuşmakta olan insanlar sayılabilir.


  İnsan sağlığına etkileri

  Gürültünün insan sağlığı üzerindeki etkileri hem sağlıksal hem davranışsal yönde ortaya çıkabilir. Genel olarak, "gürültü" diye adlandırılan her türlü ses insan sağlığını fizyolojik ve psikolojik olarak etkiler. İstenmeyen bu sesler sinir, saldırganlık, hipertansiyon, yüksek stres, kulak çınlaması ya da kulak uğuldaması, duyma kaybı, uyku bozuklukları gibi pek çok sonuç doğurabilir.

  Bu sonuçlar içinde, stres ve hipertansiyon ciddi sağlık sorunlarına kapı açabilirken, kulak çınlamaları ve uğuldamaları unutkanlığa, ciddi ruhsal bunalımlara ve kimi zaman panik ataklara neden olabilir
 3. Ziyaretçi
  ödevime çok yardımcı oldunuz elinize sağlık
 4. Ziyaretçi
  ödevime çok yardımcı oldunuz elinize sağlık

+ Yorum Gönder


Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
yüksek şiddetteki sesin insan sağlığına olumsuz etkileri,  sesin insan sağlığına olumsuz etkileri nelerdir,  yüksek şiddetteki sesin insan sağlığına olumsuz etkileri nelerdir,  yüksek şiddetteki sesin insan sağlığına olumsuz etkileri ile ilgili yazı